ВС: У випадку збільшення статутного капіталу ТОВ, учасник може внести додатковий вклад протягом року

Верховний суд у складі колегії судів Касаційного господарського суду висловився стосовно строку внесення учасником додаткового вкладу, якщо було прийнято рішення про збільшення статутного капіталу ТОВ.

tov zboryУ справі, яку розглянув суд, учасника ТОВ виключили з товариства, у зв’язку з чим він подав позов до господарського суду з вимогою визнати таке рішення недійсним.

Підставою для виключення, згідно з протоколом загальних зборів учасників ТОВ, стало те, що позивач порушив положення ст. 52 Закону "Про господарські товариства":  протягом одного року після держреєстрації змін до установчих документів ТОВ (щодо збільшення статутного капіталу) не вніс грошовий вклад до статутного капіталу чи регулярно здійснював дії, наслідком яких є блокування господарської діяльності ТОВ.

Однак КГС ВС, на підставі аналізу ст. 144 ЦК України та зазначеної ст. 52 Закону "Про господарські товариства", зробив наступний висновок:

учасник товариства не може бути звільнений від обов'язку внесення первинного вкладу до статутного капіталу ТОВ (розмір якого встановлений на момент держреєстрації ТОВ), а подальше збільшення статутного капіталу ТОВ за рахунок  внесення учасниками коштів - є йогоправом, а не обов'язком. Це право має бути реалізоване через встановлення на загальних зборах розміру та порядку внесення таких вкладів.

За висновком ВС, суди попередніх інстанцій не встановили такі обставини – чи були визначені на зборах учасників ТОВ порядок та окремі строки внесення додаткових вкладів. А, враховуючи внесення позивачем вкладу протягом 1 року після держреєстрації ТОВ, позивач виконав свій обов’язок на підставі ст. 52 Закону "Про господарські товариства". А, отже, рішення про виключення позивача з ТОВ є безпідставним.

З повним текстом постанови ВС від 3 квітня 2018 року у справі №911/2340/17 можна ознайомитися за посиланням.