Чим загрожує необґрунтоване звернення до суду?

З набуттям чинності змінами до цивільно-процесуального законодавства України, передбачені деякі можливості для настання наслідків звернення до суду без достатніх на це причин.

zayava bigЗокрема, положеннями ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у випадку закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду відповідач має право заявити вимоги про компенсацію здійснених ним витрат, пов’язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача.

Таким чином, варто розуміти, що  суд – це остання інстанція для вирішення спірних стосунків, яка, як правило, є витратною та далеко не завжди гарантує вам перемогу. Ліпший варіант - домовитись з опонентом в позасудовому порядку, зокрема за допомогою адвоката.

Адже використання суду, як засіб тиску на відповідача та здійснення інших необґрунтованих дій з боку позивача може тягнути за собою сплату компенсації на користь відповідача за рішенням суду.

Так само, підставою для сплати відповідачу компенсації може бути подання  позовної заяви з порушенням вимог законодавства – щодо оформлення заяви або процедури її подання. Відтак, зіткнутися з правовими наслідками та необхідністю додаткових витрат часто доводиться тим позивачам, які вирішили зекономити і самостійно, без допомоги кваліфікованого юриста, звертаються до суду за захистом своїх прав.

Одним з нещодавніх рішень у цьому керунку стала ухвала Дніпровського районного суду м. Києва по справі №755/12359/17 . У згаданій справі позивач вирішив самостійно представляти свої інтереси в суді. Як наслідок – разом із залишенням позовної заяви без розгляду, відповідач стягнув з позивача компенсацію здійснених ним витрат, пов'язаних з розглядом справи, внаслідок необґрунтованих дій позивача (в розмірі 2000 грн).

З огляду на це, доречним є наступне:

- вжити усі можливі способи мирного вирішення питання перед зверненням до суду; 

- упевнитись в законності власних позовних вимог;

- звернутись до кваліфікованої допомоги адвоката, який точно знає, як обгрунтувати й оформити позовні вимоги, щоб досягти найкращого для Вас результату.