Коли використання касових апаратів ФОП-ами є обов’язковим?

Фізичні особи – підприємці, які є платниками єдиного податку 2 і 3 груп, повинні проводити розрахункові операції (при продажу товарів чи наданні послуг) лише через зареєстровані, опломбовані та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.

KASSAЦя вимога є обов’язковою, якщо:

- обсяг доходу в календарному році перевищує 1 мільйон гривень;

- ФОП здійснює реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (незалежно від річного доходу);

- ФОП здійснює торгівлю підакцизними товарами.

Водночас, відповідно до постанови КМУ від 23.08.2000 № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб’єкти підприємницької діяльності мають право здійснювати розрахунки без застосування РРО для роздрібної торгівлі продовольчими товарами (крім підакцизних товарів). Також, ПКУ звільняє від необхідності користування РРО при наданні послуг та продажу товарів (крім зазначених вище технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту).

Також РРО не потрібно застосовувати:

- платникам єдиного податку 1 групи;

- платникам єдиного податку 2 і 3 групи, якщо обсяг річного доходу не перевищує 1 млн грн.

Зазначимо, якщо протягом календарного року відбулось збільшення доходу понад 1 млн грн., необхідно застосовувати РРО з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення і продовжувати протягом усієї дії реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Для довідки: дохід платника єдиного податку-ФОП - це дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі. Дохід не включає пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ).

Читайте також: Чи всім підприємцям потрібно буде встановлювати платіжні термінали?