Чи діє ухвала суду, не зареєстрована в реєстрі нерухомого майна?

Верховний Суд в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду підтвердив позицію ВСУ (у справах № 6-2552цс16, № 6-640цс17) про те, що заборона суду на відчуження майна діє, навіть якщо його не внесено до реєстру.

aresht documentivТак, у постанові у справі № 509/5216/13-ц Верховний суд вказав, що забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб в інтересах позивача (заявника).

Такі обмеження, встановлені судом, діють до заміни судом виду забезпечення позову або скасування заходів забезпечення позову, що передбачено у ст. 154 ЦПК.

Крім того, у статті 124 Конституції України, у редакції, що діяла на час ухвалення відповідного судового рішення, визначений принцип обов'язковості судових рішень, який із огляду на положення статей 14, 153 ЦПК України 2004 року поширюється також на ухвалу суду про забезпечення позову.

При цьому, відповідно до част. 3 ст. 151 ЦПК, забезпечення позову допускається на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття заходів забезпечення може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду.

Тому той факт, що встановлені ухвалою суду обмеження не були зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, сам по собі не може служити підставою для висновку про відсутність такого обмеження і про те, що відповідач має право вільно розпоряджатися нерухомим майном, якщо про встановлену судом заборону відчужувати майно відповідачу точно відомо.