Адмінсуди не вирішують спори з нотаріусом

Позов до приватного нотаріуса про скасування реєстрації права власності в Державному реєстрі прав на нерухомість не може розглядатися за правилами адміністративного судочинства. Про це вказала Велика палата Верховного суду.

rejestrator stampЗа обставинами справи нотаріус зареєструвала за ліквідованим банком право власності на нежитловий комплекс, переданий в іпотеку. Позивач вказав про порушення такими діями його прав, як власника. Хоча, як вказала ВП, конкретних претензій до державного реєстратора позивач не висунув.

З огляду на суб'єктний склад цієї справи і те, що спір пов'язаний з невиконанням умов цивільно-правових угод (кредитного договору та договору іпотеки), даний спір, на думку ВП, не є публічно-правовим і випливає з договірних відносин, а отже - має вирішуватися в порядку господарського судочинства. Тим самим, Велика палата підтвердила раніше зроблений висновок ВСУ про непідвідомчість адмінсудам суперечок з держреєстратором щодо договорів (у постанові від 14.06.2016 у справі № 21-41а16 та в постанові від 11.04.2017 у справі № 808/2298/15).

Таким чином, при визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті інтересу, для захисту якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин та юридичної природи обставин у справі.

Разом з тим, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є відповідна публічно-правова суть спору, наявність учасників публічно-правових відносин і приналежність спору до саме цих відносин.

Крім того, визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі, й обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін.

Відповідну постанову у справі № 820/2792/16 Велика палата винесла 20 червня 2018 року, з текстом якої можна ознайомитись за посиланням.