ВС назвав умову, коли дозволяється перетинати перехрестя на жовтий сигнал світлофора

За правилами дорожнього руху, а саме: згідно з пунктом 8.7.3 ПДР, жовтий сигнал світлофора забороняє подальший рух і попереджає про наступну зміну сигналів. Водночас є передбачений цими ж правилами виняток, коли рухатися на жовтий сигнал світлофора водіям дозволено.

prava vodijskiЩодо цього, здавалося б, давно установленого правила, нещодавно тривали дискусії в судах першої, апеляційної та навіть касаційної інстанцій.

За обставинами справи, що розглядалась в судах, водій, перетинаючи перехрестя, рушив на жовтий сигнал світлофора. Водія відразу зупинили співробітники Нацполіції та склали постанову про накладення адмінстягнення (штрафу). Водій звернувся зі скаргою до адмінсуду (з проханням скасувати відповідну постанову). Попри те, що в суді першої інстанції водію відмовили в задоволенні позовних вимог, апеляційний суд їх задовольнив та скасував відповідну постанову Нацполіції.

Тоді міське управління патрульної поліції звернулось з касаційною скаргою до ВС. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду погодився з висновками суду апеляційної інстанції, вказавши, що водії, які не можуть зупинити транспортний засіб на жовтий сигнал світлофора без екстреного гальмування, мають право рухатися далі, якщо це не загрожує безпеці дорожнього руху (пункт 8.11 ПДР).

Водій в суді довів, що не зміг би зупинитись на жовтий сигнал світлофора без загрози для інших учасників дорожнього руху. А тому Верховний суд погодився з позицією апеляційного суду щодо наявності підстав для скасування постанови про накладення штрафу (постанова ВС від 31.07.2018 у справі №552/5623/16-а).