Чи залежить орендна плата від зміни н/г оцінки ділянки

Якщо в договорі оренди землі визначено, що орендна плата складає певний відсоток від нормативно грощової оцінки ділянки землі, після проведення індексації такої оцінки цілком логічним видається проведення індексації й орендної плати за таку ділянку.

dogovir orendy zemliПроте в такому випадку варто враховувати усі умови договору, а не лише пункт про н/г оцінку ділянки.

Зокрема, в одній із справ фіскальна служба вдалася до хибного трактування умов договору, вважаючи, що оскільки у  договорі оренди землі прописано пункт про те, що розмір орендної плати складає 5% від н/г (на момент укладення договору), то орендна плата підлягає автоматичній індексації (тобто орендна плата має збільшитись у звітному періоді до розміру 5% від н/г оцінки).

Проте у зазначеному договорі було встановлено розмір орендної плати у грошовій формі (30 047,52 грн./квартал), що є істотною умовою договору. А пункт про н/г оцінку землі було вжито в контексті вартості н/г оцінки ділянки на момент укладення  договору та того, що орендна плата на момент укладання договору складала 5% від н/г землі.  

Тому цілком закономірно, що звернувшись із позовом до суду щодо скасування рішення фіскальної служби про визначення додаткового податкового зобов'язання зі сплати орендної плати, орендар домігся його скасування.

Подив викликає те, що ця справа дійшла на розгляд аж до Верховного суду (після подання фіскальною службою відповідної касаційної скарги).

ВС/КАС висловив чітку правову позицію, вказавши, що єдине обмеження розміру орендної плати встановлює пункт 5 ст. 288 ПКУ(щодо максимального та мінімального розміру такої плати). У решті випадків питання щодо розміру орендної плати регулюються виключно договором оренди (що і встановлено ст. 21 ЗУ «Про оренду землі").

На думку ВС, зміна індексації нормативної грошової оцінки, звісно, може бути підставою для перегляду розміру орендної плати однак шляхом внесення відповідних змін до договору лише його сторонами, і не може спричинити автоматичну зміну умов діючого договору, і тим більше фіскальний орган не в праві втручатися у відносини між орендодавцем  і орендарем та встановлювати новий розмір орендної плати (постанова ВС від 20.06.2018 у справі №813/3819/17).