Юрисдикція спорів з нотаріусами щодо скасування їхніх рішень

У судовій практиці нерідко бувають ситуації, коли, здавалось би, правильно прийняте судове рішення суд касаційної інстанції потім скасовує та направляє на новий розгляд через помилково обраний вид суду.

sudaТак сталося і в справі за позовом про скасування рішення нотаріуса про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.

За обставинами справи, нотаріус зареєстрував за іпотекодержателем право власності на квартиру на підставі іпотечного договору та повідомлення про намір зареєструвати таке право на підставі ст. 37 ЗУ «Про іпотеку». У зв’язку з цим власник квартири (позивач) звернувся до адміністративного суду з вимогою скасувати рішення нотаріуса. За результатами розгляду судом першої інстанції та пізніше апеляційним судом позов було задоволено.

Однак вже в касаційному суді рішення скасували на підставі того, що подібні спори є спорами про право і повинні розглядатися за правилами цивільного судочинства. 

Так, спір виник між учасниками справи через невиконання договірних зобов'язань і реалізацією прав іпотекодержателя на майно позивача, а отже, це спір про право, що виключає можливість розгляду спору в адміністративному процесі.  Більше того, участь у спорі суб’єкта владних повноважень (нотаріуса) не є автоматичною підставою для віднесення спору до публічно-правових.

За практикою Європейського суду з прав людини (наприклад рішення у справі «Сокуренко і Стригун проти України») суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом». Зважаючи на викладене, Верховний суд скасував правильно прийняте адміністративними судами рішення та направив справу на новий розгляд вже за цивільним процесом (ВП/ВС від 17.04.2018 у справі № 815/6956/15).

Читайте також:

Адмінсуди не вирішують спори з нотаріусом

Виведення майна з-під арешту: підсудність спорів

Оскарження електронних торгів: питання юрисдикції