Чи звільняє індивідуальна податкова консультація від відповідальності?

За українським законодавством, контролюючі органи зобов'язані після звернення платника податків  протягом 30 календарних днів надати на безоплатній основі консультацію з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства. Така консультація має індивідуальний характер і використовується виключно адресатом (зазначеним платником податків), що передбачено ст. 52 ПК України).

podatkova vymoga

Більше того, за ст. 53 ПК України, платник податків, який діяв відповідно до індивідуальної податкової консультації (навіть якщо така консультація за своїм змістом була неправильною і призвела до порушень платником податків  податкового законодавства) звільняється від відповідальності.

Крім того, платник податків має право оскаржити надану йому індивідуальну податкову консультацію в суді. Цим правом і скористався позивач, звернувшись до суду з метою оскаржити надану йому ІПК (фактично, коротку відписку) на підставі того, що вона, на його думку, не відповідає вимогам ст. 52, 53 ПКУ.

Суди перших двох інстанцій не знайшли підстав для того, щоб цей позов задовольнити, позаяк, за їх висновком, ІПК повністю відповідала методичним рекомендаціям щодо надання органами ДПС України консультацій, а сама природа ІПК не породжує жодних юридичних наслідків, адже за своїм змістом не є рішенням суб’єкта владних повноважень чи нормативно-правовим актом.

З такими висновками зовсім не погодився Верховний суд, вказавши таке:

- ІПК як правовий акт індивідуальної дії створює або припиняє права та обов’язки платника податків;

- ІПК можна оскаржити в суді;

- при розгляді позову платника податків щодо визнання ІПК недійсною, суд має перевірити обставини щодо відповідності зазначених у консультації висновків нормам відповідного податку чи збору.

- у випадку визнання ІПК недійсною, органи ДПС зобов’язані надати платнику податків нову ІПК.

Оскільки суди попередніх інстанцій не дослідили усіх обставин, зокрема, щодо відповідності ІПК нормам або змісту податків, Верховний суд скасував їх рішення та направив справу на новий розгляд (постанова ВС/КАС від 20.02.2018 у справі № 813/2617/15).