Податки та збори при операціях з купівлі-продажу земельної ділянки

За українським законодавством операції з купівлі-продажу земельних ділянок підлягають оподаткуванню (ст. 266 Податкового кодексу України, далі - ПКУ). Деякі категорії громадян від таких зборів звільнені. Ми розповімо, до яких платежів потрібно бути готовими при купівлі або продажу ділянки на території України. 

dogovir orendy zemli

Перш за все, при продажу своєї земельної ділянки екс-власник має сплатити податок на доходи фізичних осіб. І тут має значення громадянство особи. Так, якщо продавець - громадянин України, ПДФО становитиме 5% від суми договору, яка не повинна бути нижчою оціночної вартості нерухомості (тобто не від реальної вартості об’єкта). Для нерезидентів цей податок становить 18% від суми договору.

 Зверніть увагу, від сплати такого податку звільняються продавці, щодо яких відбувається одночасне виконання наступних вимог:

 - земельна ділянка, що відчужується, не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної у ст. 121 Земельного кодексу України;

 - платник податку провів не більше однієї операції відчуження нерухомості за звітній рік;

 - у його власності об’єкт відчуження перебував більше 3 років. Зауважимо, ця умова не поширюється на майно, отримане таким платником у спадок.

Згідно з положеннями п. 49.18 ст. 49 гл. 2 розділу II ПКУ, щодо сплати ПДФО платник-фізособа повинен подати декларацію про майновий стан і доходи за минулий рік. Подати відповідну декларацію до ДФС потрібно до 1 травня поточного року:

– особисто або через уповноважену особу;

– поштою з повідомленням про вручення;

– електронною поштою з використанням ЕЦП (електронного цифрового підпису).

Крім того, для реєстрації договору купівлі-продажу продавець повинен надати нотаріусу квитанцію про сплату держмита (1% від суми договору).

Згідно з декретом Кабінету міністрів України "Про державне мито", від сплати держмита звільняються громадяни, які мають передбачені законом для цього пільги:

- громадяни, які постраждали від катастрофи на Чорнобильській АЕС 1 - 4 категорій;

- інваліди ВВВ, члени сімей воїнів, які загинули або пропали без вісті (а також прирівняні до них особи);

- інваліди I і II груп.

Якщо обидва учасники угоди купівлі-продажу мають такі пільги, вони держмито не сплачують. Якщо один з них таких пільг не має, він зобов'язаний сплатити держмито.

Насамкінець, сплачується військовий збір – 1,5%. Зверніть увагу, якщо ПДФО не сплачується, то і військовий збір не сплачується також. Збір у Пенсійний фонд з операцій купівлі-продажу земельних ділянок за чинним законодавством не стягується.

Отже, при операціях купівлі-продажу земельної ділянки стягуються такі податки, плати та мита:

- ПДФО (0%, 5%, 18% залежно від вказаних вище обставин), сплачує продавець;

- військовий збір (1,5%, лише у випадку стягнення ПДФО);

- державне мито (1%), сплачується за згодою сторін;

- винагорода нотаріусу, сплачується за згодою сторін.

Зверніть увагу, якщо оформити договір дарування, замість договору купівлі-продажу, з 2017 року діє нульова ставка оподаткування доходу, отриманого в дар (спадщину), не лише від родичів першого ступеня (подружжя, діти/батьки), а й другого (рідні брати, сестри, дідусь і бабуся, онуки). Таким чином, дарувальник звільняється від сплати держмита, а обдаровуваний - сплачує лише 1% від вказаної вартості нерухомості. Для усіх інших категорій учасників  тому, хто отримує нерухомість в подарунок, доведеться заплатити такі ж податки та збори, як і при оформленні договору купівлі-продажу.

Читайте також:

Особливості сплати податку на нерухомість у 2018

Яка нерухомість не підлягає оподаткуванню?

Купівля нерухомості в Україні за криптовалюту: правові аспекти