Запрацював механізм легалізації самобудів

Набрав чинності наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства про затвердження Порядку обстеження та прийняття в експлуатацію дачних та приватних будинків, що були збудовані без дозвільних документів.

samostroyФактично це означає, що українцям вже можна збирати документи для легалізації своїх самобудів.

Щоправда, під «будівельну амністію» підпали лише об’єкти незначного класу наслідків (СС1) без дозвільних документів:

- індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 кв. м, а також господарські будівлі та споруди загальною площею до 300 кв. м, побудовані в період з 5 серпня 1992 по 9 квітня 2015;

будівлі і споруди сільськогосподарського призначення, збудовані до 12 березня 2011 року.

Важливе при цьому дотримання умови: такі об’єкти повинні відповідати цільовому призначенню земельної ділянки, будівельним нормам та пройти технічне обстеження.

Щоб легалізувати самочинне будівництво власнику необхідно підготувати такі документи:

- заяву про прийняття об’єкта в експлуатацію (співвласники ділянки, у випадку наявності таких, теж її підписують),

- заповнену декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (форма наведена в Додатку 3 до Порядку),

- звіт про проведення техобстеження (крім випадків, визначених у п. 5 розділу ІІ Порядку),

- копію документа, що посвідчує право власності/користування земельною ділянкою;

- копію техпаспорта з відміткою про можливість розміщення та експлуатації об’єкта (причому, у паспорти, видані до набрання чинності цим Порядком має бути внесена відповідна відмітка про проведення техобстеження).

Технічне обстеження таких об'єктів проводиться суб'єктом господарювання, який має в своєму складі сертифікованих виконавців (згідно з Законом «Про архітектурну діяльність») і включає наступні етапи:

- попереднє (візуальне) обстеження об'єкта, в тому числі огляд і фотографування, виконання замірів, визначення класу наслідків, аналіз проектної та іншої технічної документації (за наявності);

- детальне (інструментальне) обстеження об'єкта, в тому числі визначення параметрів і характеристик матеріалів, виробів і конструкцій, з залученням фахівців відповідної спеціалізації і атестованих лабораторій (за необхідності).

Порядком не дозволяється проведення техобстеження лише за фотографіями, відеозаписами, кресленнями чи іншими документами.

На підставі інформації, отриманої в результаті техобстеження, виконавець проводить оцінку технічного стану об'єкта і складає звіт.

Далі процедура доволі проста. Після подачі відповідних документів до органу держархбудконтролю, останній матиме 10 днів для розгляду та ухвали рішення щодо прийняття об’єкта в експлуатацію. При цьому штрафні санкції за самовільне будівництво та експлуатацію таких об’єктів до власників/користувачів земельних ділянок не застосовуватимуться. 

За словами Голови ДАБІ Олексія Кудрявцева, ця будівельна амністія, на відміну від попередніх, є безстроковою, а отже встигнути легалізувати свої самобуди повинні усі.

Варто також знати, що по Україні працює біля ста новостворених органів архбудконтролю, які отримали від ДАБІ повноваження у рамках децентралізації. Тому мешканці населених пунктів можуть звернутись до місцевих інспекцій і не їхати до ДАБІ чи її територіальних органів.