Бізнесу спростили митні процедури

Президент Петро Порошенко підписав Закон, який скасовує необґрунтовані перешкоди для експорту українських товарів. 

mytnycia zonaВідповідний Закон «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України щодо впровадження механізму «єдиного вікна» і оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України» був прийнятий ще 5 липня, однак Президент Петро Порошенко повернув його до Верховної Ради з пропозиціями. 6 вересня 

Очільник держави, зокрема, запропонував виключити окремі положення Закону, згідно з якими спеціальні вагони для перевезення зерна віднесені до техніки та обладнання для агропромислового комплексу, на придбання яких сільськогосподарським товаровиробникам надається державна підтримка. На думку Президента, цей пункт є несправедливим до більшості сільгоспвиробників, оскільки претендувати на таку держпідтримку зможуть переважно великі сільськогосподарські підприємства.

Верховна Рада прийняла Закон про введення «єдиного вікна» з урахуванням правок Президента 6 вересня. 

Загалом, прийнятий закон створює кращі умови для бізнесу щодо ведення зовнішньо-економічної діяльності, скорочує час для експортно-імпортних операцій і покращує інвестиційну привабливість України.

Так, законом внесені зміни до Митного кодексу, відповідно до яких, для взаємодії між декларантами та митними органами пропонується використовувати єдиний державний інформаційний веб-портал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

Також передбачене скорочення кількості контролюючих органів на кордоні за рахунок покладання обов'язків з перевірки дозвільних документів - на посадових осіб митниць, а рівня радіоактивного забруднення транспортних засобів і вантажів - на посадових осіб Держприкордонслужби (нині ці функції виконують посадові особи Держекоінспекції).

Крім того, санітарно-епідеміологічний контроль товарів, що переміщуються через митний кордон, буде здійснюватися на митній території лише після митного оформлення товарів. Зазначимо, такий контроль донедавна  зводився до отримання «висновку» - дозвільного документа, що видавався на підставі заяви з доданими документами та жодним чином не свідчив про проведення реальної перевірки конкретного товару (ще й строком дії до 5 років).

Для довідки: у серпні 2016 року Урядом було зроблено перший крок для запровадження «єдиного вікна», проте функціонування та розвиток цього механізму практично унеможливлювався відсутністю необхідних законодавчих змін. Так, за даними Аналітичного звіту «Спрощення процедур торгівлі в Україні: оцінки та очікування бізнесу - 2017», підготовленого Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій – лише половина опитаних підприємств повідомили, що мають досвід проходження митних формальностей з використанням цього принципу. Залишалась поширеною практика надання документів одночасно в паперовій та електронній формі через існуючі законодавчі та нормативні вимоги.

Відтепер – завдяки законодавчому закріпленню механізму «єдиного вікна» - мають спроститися процедури торгівлі та скоротитися часові витрати бізнесу на здійснення процедур оформлення товарів. З новим законом на митниці залишаться тільки митники і прикордонники. Вони будуть попередньо оглядати товари і за дві години приймати рішення, чи пропускати їх, чи викликати профільних експертів. Після відповідного виклику експерти мають прибути негайно і так само за 2 години прийняти рішення пропускати товар, заборонити його пропуск або призначити додаткове інспектування/обробку. Інформація про всі дії та рішення щодо товара будуть відразу вноситися в інформаційну систему “єдине вікно”.

Закон вступить в силу наступного дня за днем його опублікування.