У ВР хочуть запровадити відеофіксацію роботи нотаріусів

Народні депутати запропонували встановити обов'язкове і повне фіксування процесу нотаріальних дій за допомогою звуко- і відеозаписувальних техзасобів.

rejВідповідний законопроект № 9063 був зареєстрований в Раді 6 вересня 2018 року під назвою Рейдерству СТОП! ("Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення захисту прав власників майна шляхом аудіо та відео-фіксації процесу проведення нотаріальних дій").

Згідно з пояснювальною запискою, передбачено здійснення звуко- і відеофіксації під час вчинення правочинів нотаріусом, предметом яких є земельні ділянки, корпоративні права та/або нерухоме майно, зокрема наступних угод:

- відчуження учасником товариства частки в статутному капіталі;

- відчуження акціонером ПАТ належних йому акцій;

- договору купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна;

- виконавчих написів на документах, що встановлюють заборгованість;

- договору купівлі-продажу цінних паперів;

- довіреності (якщо угода, для укладення якого вона видається, підлягає нотаріальному посвідченню);

- договорів оренди земельної ділянки, укладених з фізособою (крім випадків, коли орендодавцем виступає ФОП).

Відповідно до законопроекту передбачена відповідальність нотаріуса за здійснення таких операцій без фіксування процесу у вигляді втрати свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Матеріали звуко- і відеофіксації автори проекту пропонують вносити до Державного реєстру прав. У випадку їх невнесення, передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу розміром в 400-500 НМДГ (6800-8500 грн). За підробку ж матеріалів проектом встановлена відповідальність у вигляді штрафу до 17 тис. грн, або арешту на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 2 років.

На думку ініціаторів проекту, такі зміни мають захистити права власників майна від незаконного захоплення через дії нотаріусів в змові з рейдерами.