Рада прийняла за основу законопроект про судово-експертну діяльність

Верховна Рада ухвалила в першому читанні Законопроект № 8336 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій незалежності судового експерта та належного забезпечення здійснення судово-експертної діяльності».

sud ekspertyzaДокумент посилює гарантії незалежності судового експерта, а також поновлює можливість самостійно призначити експертизи в кримінальних провадженнях органами досудового розслідування.

Крім того, законопроект пропонує встановити кримінальну відповідальність за втручання в діяльність судового експерта з метою перешкодити здійсненню ним судово-експертної діяльності, а також відповідальність за умисне знищення або пошкодження майна, що належить судовому експерту.

Також документ вносить зміни до КПК, якими передбачена можливість здійснювати допит експерта лише на стадії судового розгляду, а також право слідчого, прокурора отримувати письмові роз’яснення висновку експерта.

Якщо законопроект приймуть, у сторін кримінального провадження з’явиться право самостійно залучати експертів, за виключенням обов’язку сторони обвинувачення звертатися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді у разі необхідності проведення почеркознавчої експертизи, лінгвістичної експертизи мовлення, експертизи відео-, звукозапису, економічної експертизи, товарознавчої експертизи (якщо вартість об’єкта товарознавчої експертизи в 200 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб), психіатричної експертизи.

Насамкінець, запроваджується Єдиний державний реєстр судових експертиз та експертних досліджень шляхом внесення змін до Закону України «Про судову експертизу».