Акциз знижено, штраф збільшено: прийнято закони щодо «євроблях»

Рада схвалила законопроект з легалізації авто на єврономерах (№ 8488), який змінює умови ввезення авто на митну територію України. Відповідний Закон "Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України" було прийнято з правками на вечірньому засіданні 8 листопада.

Нові митні правила

vrДокумент має вирішити проблему уникнення відповідальності за порушення правил тимчасового ввезення та транзиту авто. Зокрема, поліція отримає право зупиняти машини на іноземних номерах та звіряти з інформацією митників. Так, за рахунок створення системи обміну інформацією між органами доходів і зборів, ДПС України та органами Нацполіції, останнім в автоматичному режимі надходитиме інформація про:

- строки тимчасового ввезення ТЗ або переміщення в митному режимі транзиту із зазначенням відомостей про осіб, які тимчасово їх ввезли або помістили в режим транзиту;

- ТЗ, щодо яких порушено строки тимчасового ввезення або переміщення в митному режимі транзиту, із зазначенням відомостей про осіб, які їх ввезли.

Тимчасово, впродовж 180 днів з дня набуття чинності Закону митне оформлення легкових автов митних режимах тимчасового ввезення або транзиту, ввезених з 1 січня 2015 року до дня набуття чинності Закону, здійснюватиметься відповідно до тимчасового порядку, який затвердить Кабмін.

Встановлено, що авто особистого користування в режимі транзиту може перебувати в Україні лише з метою переміщення через митну територію країни. Автомобіль в режимі транзиту або тимчасового ввезення не дозволяється передавати у володіння, користування або розпорядження іншим особам, так само заборонено використовувати таке авто у підприємницькій діяльності або для отримання доходу (в таксі). Тимчасове ввезення іноземцем більш ніж одного особистого авто дозволяється за наявності грошового забезпечення (дорівнює вартості розмитнення авто). Тимчасове ввезення авто (мотоциклів) громадянами-резидентами при виконанні зобов'язань за трудовими договорами дозволяється на строк до 10 діб за умови письмового декларування і з грошовим забезпеченням.

Транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами більш ніж на 30 днів, підлягають обовязковій державній реєстрації. Порядок державної реєстрації таких транспортних засобів встановить Кабмін.

Встановлені штрафи

Документом скасовано норму, яка дозволяла порушувати митні правила протягом року і бути притягненим до відповідальності лише один раз. Натомість, збільшуються штрафні санкції за порушення строків перебування нерозмитненого автомобіля на території України:

     за перевищення строку на 1 добу - 170 грн;

     від 2 до 10 діб – 3400 грн;

     від 10 до 20 діб – 8500 грн;

     від 20 до 30 діб – 85000 грн;

     більше 30 діб, а також за втрату авто – 170000 грн або конфіскація авто за рішенням суду.

Зазначимо, що ці штрафи не застосовуються впродовж "пільгового" періоду розмитнення, передбаченого законопроектом № 8487.

Строки для розмитнення авто та податки

На оформлення нерозмитнених авто законопроектом № 8487 дається 180 робочих днів. При цьому, акцизний податок зменшується на 50% для авто, які будуть розмитнені протягом перших 90 днів після вступу закону в силу. В останні 90 днів "пільгового" періоду ставки стануть повними, але штрафи за порушення термінів перебування накладатися не будуть.

Тепер ставка податку (Ставка) визначається за формулою:

Ставка = Ставкабазова х Кдвигун х Квік,

де Кдвигун - коефіцієнт, який визначається діленням обсягу циліндрів двигуна внутрішнього згоряння на 1000 куб. см;

Квік - коефіцієнт, який дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва ТЗ.

Ставкабазова - ставка податку в євро за 1 ТЗ:

з бензиновим двигуном з обсягом циліндрів до 3000 куб. см – 50 євро;

з бензиновим двигуном з обсягом циліндрів понад 3000 куб. см – 100 євро;

з двигуном дизель або напівдизельз обсягом циліндрів до 3500 куб. см – 75 євро, понад 3500 куб. см – 150 євро.

Ставка податку для електрокарів встановлюється в розмірі 1 євро за 1 кВ.год. ємності акумулятора.

Процедуру розмитнення автомобілів має встановити Кабмін. Передбачається, що крім акцизу, доведеться заплатити ввізне мито, яке становить 10% від вартості автомобіля (для машини з ЄС - 5-7,3%) та ПДВ, яке становить 20% від суми митної вартості автомобіля, акцизного збору і ввізного мита.