Юридичні нюанси купівлі житла

За неправильного оформлення документів купівлі-продажу житла, нові власники часто стають заручниками квартирних афер. Які юридичні правила варто враховувати при здійсненні «житлової операції», ми зараз і визначимо.

kluchiУ першу чергу, варто перевірити правовстановлюючі документи на обрану квартиру. Зробити це можна в Державній реєстраційній службі України (не в Бюро технічної інвентаризації: туди інформацію про операції з нерухомістю вносили до 2013 року).

По-друге, перевіряємо, чи прописані сторонні люди в квартирі. Факт прописки дозволяє особі проживати на квадратних метрах, навіть, якщо змінюється власник житла. Особливо складно буде потім виселити з житла неповнолітніх осіб, враховуйте це. Перевірити зареєстрованих на житлплощі можна в паспортному столі.

По-третє, правило спільної сумісної власності. Якщо не отримати офіційну згоду від другого з подружжя (чоловіка або дружини), навіть якщо подружжя перебуває в цивільному шлюбі і об’єкт нерухомості належить до спільної сумісної власності – складений договір буде недійсним. Перевірити цей факт повинен нотаріус.

Щоб захистити себе від можливої претензії раптових спадкоємців квартири – перевірте: спадщина на житло має бути прийнятою більше трьох років тому.

Далі – з’ясовуємо, чи є борги по всіх комунікаціях, які підведені до квартири. Відсутність боргів краще підтвердити документально.

Аби захистити себе від можливих помилок під час укладання документів, знайдіть професійного ріелтора або агентство нерухомості та проконтролюйте: в підписаній з ними угоді мають бути чіткі вимоги щодо відповідальності.

Ще один момент - укладайте угоду безпосередньо з власником, а не за дорученням. Крім того, уникайте алко- чи наркозалежних осіб-власників, адже угода з ними пізніше може бути визнана в суді недійсною.

Аби зафіксувати ціну на об’єкт нерухомості та інші дії, поки збиратимете і перевірятимете документи, можете укласти письмовий попередній договір - декларацію про наміри або договір завдатку, завірений нотаріусом. У ньому можете прописати санкції в разі скасування купівлі-продажу. Розмір санкцій встановлюють сторони довільно, як правило, це кілька відсотків від вартості житла.

І насамкінець, якщо сумніваєтесь в безпроблемності об’єкту, як варіант можете оформити титульне страхування. Воно покликане захистити інтереси страхувальника, в разі втрати права власності з причин, незалежних від нього - які неможливо досконально перевірити і документально підтвердити напередодні або в момент угоди.