Судова реформа: основні нововведення

Прийнятий 3 жовтня Закон «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» став найбільшим за обсягом (майже 800 сторінок) законопроектом незалежної України.

sud konfliktВ одному документі були зібрані зміни одразу до 3 кодексів, при чому багато з прийнятих новацій стали абсолютно новими для країн пострадянського простору.

Наведемо, на нашу думку, основні новації відповідного законопроекту №6232:

· Правову силу отримали електронні докази («інформація в електронній (цифровій) формі, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних й інші дані в електронній формі»).

- Вводиться вимога щодо відеофіксації судового процесу, також, за клопотанням сторони суд забезпечує відеотрансляцію процесу. Тобто, навіть на відстані стане можливим спостерігати, як захищають ваші інтереси в суді.

- Запроваджується електронний суд (надсилання електронних повісток за допомогою e-mail або СМС, подання документів до суду через Інтернет, ознайомлення з інформацією по справі на офіційному веб-порталі судової влади України).

- Оповіщення осіб, чиє місцезнаходження владі не відоме,про виклик до суду через Інтернет. Причому, не на електронну адресу відповідача, а просто шляхом публікації виклику на сайті суду. Яким чином таким особам потрібно перевіряти себе на сайтах судів - не зазначається.

- Усі касації тепер розглядатиме лише Верховний Суд. В оновленому ВС введений новий порядок розгляду справ.

- Запроваджується судова медіація (як окремий закритий процес досягнення згоди між сторонами за участю судді).

- Збільшується кількість процедур, які приймаються судом без участі сторін. Більше того, суддя зможе в односторонньому порядку виносити постанови проти фірм і юросіб, навіть якщо вони не є учасниками процесу.

- Позивачів зобов'язали вносити щось на кшталт "застави" при зверненні в суд - щоб компенсувати відповідачу витрати на адвоката в разі його виграшу.

- Запроваджені штрафи за зловживання процесуальними правами із розширенням категорії дій, які можуть бути розцінені як таке зловживання. Суд отримав можливість штрафувати учасників процесу, які, на думку суду, допустили зловживання процесуальними правами (на суму від 7250 до 145 000 грн).

- Передача представництва в судах адвокатурі (за кілька років представляти ваші інтереси в суді матимуть право лише адвокати).