Судова практика: коли звернення громадян до суб’єкта владних повноважень не є запитом про публічну інформацію

У судах розглядався позов громадянина України до Управління Пенсійного фонду України.

sudovy rozgliadПо суті справи: позивач направив до УПФ інформаційний запит про надання копії апеляційної скарги у справі, де він був позивачем. Однак УПФ у запиті відмовила, зазначивши, що запитувана інформація не відноситься до публічної, у зв'язку з чим звернення розглянуто в порядку, передбаченому Законом «Про звернення громадян».

Окружний суд визнав неправомірними дії УПФ щодо ненадання особі копії апеляційної скарги та зобов’язав відповідача надати копію апеляційної скарги позивачу.

Суд першої інстанції, визнавши дії УПФ неправомірними, зазначив, що відповідно до частини 2 ст. 22 Закону «Про доступ до публічної інформації» відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації. Апеляційний адміністративний суд рішення підтримав.

Однак з відповідним рішенням не погодився ВАСУ. І ось чому.

В описаних спірних правовідносинах щодо складання і подання до суду апеляційної скарги УПФ не виступає суб'єктом владних повноважень і не є розпорядником публічної інформації в розумінні ст. 1 та 13 Закону «Про доступ до публічної інформації».

Поданий відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації» інформаційний запит позивача за своїм змістом є зверненням громадянина згідно з Законом «Про звернення громадян». А тому ПФУ був вправі відмовити у задоволенні такого запиту через невідповідність його предмета вимогам закону (на підставі пункту 2 част. 5 ст. 19, пункту 4 част. 1 ст. 22 Закону «Про доступ до публічної інформації»).

Таким чином, і цей висновок міститься в постанові ВАСУ від 12.10.2017 у справі № 2а/2570/2084/12), право позивача на отримання публічної інформації не порушено, а поданий позивачем запит про надання публічної інформації є фактично зверненням про надання інформації згідно з Законом України «Про звернення громадян».