Відсутність у спадкодавця прав власності на спадкове майно позбавляє цих прав і спадкоємця

Апеляційний суд Харкова виніс цікаве рішення стосовно набуття права власності в порядку спадкування на об’єкти, щодо яких спадкодавець не набув права власності.

spadshynaТак, у суді розглядалась справа за позовом особи до міськради щодо визнання права власності в порядку спадкування за законом. Дана особа повідомила, що після смерті її чоловіка відкрилась спадщина у вигляді нежитлових приміщень. Державний нотаріус, відмовляючи у видачі свідоцтва, зазначив, що у спадкоємця померлого відсутній правовстановлюючий документ на нежитлові приміщення.

Відповідно до встановлених фактів, зазначений об’єкт був переведений у нежитловий фонд згідно з рішенням виконавчого комітету міської ради. Однак до МБТІ не надходили акт приймання до експлуатації та Свідоцтво про право власності на нежитлові приміщення.

Суд першої інстанції вирішив задовольнити усі позовні вимоги на підставі того, що позивач прийняла спадщину у встановленому законом порядку, а через відсутність правовстановлюючих документів позбавлена права її оформити в установленому порядку.

Апеляційний суд з цим рішенням не погодився, і ось чому.

Згідно з ст. 1218 ЦК України, спадкодавець передає усі права та обов'язки, що належали йому на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Водночас обов’язкова умова при цьому - це набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законами України порядку.

Відповідно до Інструкції про порядок держреєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, які знаходяться у власності юридичних та фізосіб від 09.06.1998 №121, яка була чинна в момент переведення квартири в нежитловий фонд, об’єктами нерухомого майна, що підлягають обов’язковій держреєстрації, є, зокрема вбудовані в житлові будинки нежитлові приміщення (як частини цих будинків). І оформлення права власності на них провадиться з видачею свідоцтва про право власності за рахунок коштів власника нерухомого майна.

Також, за ч. 1, 3, 4 ст. 3 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» інформація про права на об’єкти нерухомості повинна бути внесена до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно та їх обтяження згідно із законом виникають з моменту такої реєстрації.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим законом, можуть бути визнаними дійсними у випадку відсутності їх державної реєстрації, лише якщо:

- реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

- на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Зазначимо, що держреєстрація права власності на квартиру, житлове та нежитлове приміщення проводиться незалежно від того, чи зареєстроване право власності на житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини, в яких вони розташовані (це правило закріплене у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень й у Порядку надання інформації з Держреєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабміну від 17.11.2013 № 868).

Зважаючи на усе викладене, апеляційний суд дійшов висновку, що, якщо за життя спадкодавець не набув права власності на нерухоме майно, спадкоємець також не набуває права власності в порядку спадкування, навіть в судовому порядку. Право власності на об’єкти спадкування може визнаватися у суді лише, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Це передбачено ст. 392 ЦК України.

ВССУ з рішенням апеляційного суду від 24.01.2017 у справі № 638/6703/16-ц погодився і залишив його без змін.