Чи законна перевірка ДАБІ збудованого об’єкту нерухомості після реєстрації права власності?

У судах України розглядалась справа щодо оскарження постанови Інспектора ДАБІ про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимог част. 1 ст. 188-42 КУпАП. Зазначимо, це положення про невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

budynok v ekspluatacijuЗа обставинами справи, ДАБІ склала припис з вимогою повідомити про його виконання. Однак за 15 днів до завершення відведеного для повідомлення терміну винесла постанову про притягнення до адмінвідповідальності.

Апеляційний суд відмовив в задоволенні позову, на підставі того, що акт, протокол та припис були складені у відповідності до вимог законодавства, припис вручений позивачу під розписку і в установленому законом порядку не оскаржений позивачем, а тому є чинним і обов'язковим до виконання. У разі невиконання - передбачена відповідальність за част. 1 ст. 188-42 КУпАП (накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Однак Верховний суд направив справу на новий розгляд, пояснивши, що перевірка контролюючого органу відповідного збудованого об'єкта та акти, оформлені за результатами державного архітектурно-будівельного контролюне можуть бути визнані законними.

Так, відповідно до ст. 41 Закону № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності», а також Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю для усунення можливості зловживання правом на перевірки, сукупність заходів, які здійснюється органами держархбудконтролю за додержанням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил можуть здійснюватись лише під час виконання відповідними суб'єктами підготовчих та будівельних робіт.

Виняток із цього загального правила - є виявлення факту самочинного будівництва у зв'язку з чим, такі перевірки можуть стосуватися й збудованого об'єкту.

Зважаючи на наявність в матеріалах справи свідоцтва про право власності на збудований об’єкт нерухомості, а також зареєстрованої Департаментом ДАБІ декларації про готовність об'єкта до експлуатації, можливість віднесення такого об'єкту до самочинного будівництва в силу його узаконення виключена. А отже – відсутні підстави для відповідних перевірок об’єкта.

Таким чином, на думку Верховного суду, невиконання вимог приписів, які вчинені не на підставі та не у межах повноважень, визначених нормативно-правовими актами України, виключає притягнення особи до відповідальності (постанова ВС від 2 жовтня 2018 у справі № 465/1461/16-а).

Прочитано 483 разів