Юрисдикція спорів щодо визнання протиправним акта про нещасний випадок на виробництві

Працівник підприємства, що зазнав травм під час виконання службових обов’язків, звернувся до суду із вимогою визнати протиправним та скасувати акт спеціальної комісії Держпраці, складений за результатами розслідування нещасного випадку на виробництві. На його думку, такий спір є публічно-правовим і має вирішуватися за правилами адміністративного судочинства.

Однак суди першої та апеляційної інстанцій провадження закрили на підставі того, що оскаржувані акти не є актами індивідуальної дії суб’єкта владних повноважень, а тому справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Так само, ухвалюючи рішення про відмову в задоволенні вимог скаржника, Велика Палата Верховного Суду зазначила про те, що порушуючи питання про визнання нещасного випадку таким, що пов’язаний із виробництвом, позивач має на меті вирішення спору приватного характеру щодо встановлення певного юридичного факту, який не пов'язаний із вимогою вирішити публічно-правовий спір.

Крім того, на думку ВП, спеціальна комісія не здійснювала владні управлінські функції, а розслідувала нещасний випадок на виробництві, про що склала відповідні акти, які не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, а тому не можуть бути предметом оскарження в адміністративному суді.

А тому, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про закриття провадження в адміністративній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України  (постанова ВП/ВС від 30.01.2019 у справі № 805/1930/18-а).

Зазначимо, аналогічний висновок міститься також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 2а-2555/11/2670.

Прочитано 661 разів