Суд визнав неправомірними перевірки роботодавців місцевими інспекторами: опубліковано постанову

14 травня Шостим апеляційним адміністративним судом було прийнято постанову у судовій справі № 826/8917/17, якою визнано нечинною постанову КМУ № 295. Про це повідомляє  Державна регуляторна служба.

Нагадаємо, даною постановою КМУ був затверджений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Ним передбачено, що державний контроль можуть здійснювати інспектори місцевих інспекцій. Зокрема, у п. 11 цього Порядку вказано, що інспектор з праці може безперешкодно, без попереднього повідомлення самостійно в будь-яку годину проходити до будь-яких приміщень об'єкта відвідування, в яких використовується наймана праця.

Однак, згідно із висновком суду, інспекційні відвідування згідно Постанови № 295 є незаконними і Держпраці має проводити перевірки виключно в рамках Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Зазначимо, колегія суддів визнала постанову № 295 нечинною насамперед  з огляду на те, що оскаржуваною постановою запроваджено безпідставне наділення повноваженнями на здійснення державного нагляду (контролю) органів, яким законами таких повноважень не надано. Так, Закон "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" не передбачає жодних повноважень виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад на здійснення ними державного нагляду (контролю). Частина четверта статті 4 Закону № 877-V передбачає, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. 

Крім того, колегія суду зауважила про те, що Кабмін зобов'язаний приймати акти, якщо за результатами розгляду на засіданні до них не висловлено зауважень. Однак свого часу Державна регуляторна служба, за результатами розгляду проекту оскаржуваної постанови, тричі відмовила в її погодженні. Незважаючи на це, Держпраці подала згаданий проект документу на розгляд Уряду.

Зазначимо, відповідно до статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду у судовій справі № 826/8917/17  набрала законної сили 14.05.2019.

З цього дня перевірки повинні здійснюються лише з дотриманням вимог включення суб'єкта господарювання до план-графіку або в позаплановому порядку згідно з Законом.

Повний текст даної постанови доступний за посиланням

Прочитано 249 разів