За оренду ділянки без правостановлюючих документів передбачена відповідальність

Фактичне використання земельної ділянки до завершення процедури її передачі у приватну власність чи користування є самовільним зайняттям земельної ділянки. Такий висновок міститься в постанові Верховного суду від 20 лютого 2020 року у справі №1940/1655/18.

У даній справі суди першої та апеляційної інстанції відмовили у задоволенні позову підприємства до органів Держгеокадастру про визнання протиправним та скасування припису. Свою позицію суди обгрунтували тим, що підприємство користувалося земельною ділянкою без правовстановлюючих документів. А тому, припис органів Держгеокадастру був винесений правомірно.

Верховний суд залишив в силі такі рішення судів. На думку ВС, навіть вчинення позивачем дій щодо відведення йому земельної ділянки в оренду та навіть рішення суду у іншій справі, яким суб’єкта владних повноважень зобов’язано розглянути клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не породжує у позивача права на її використання до прийняття відповідним органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування рішення про надання зазначеної земельної ділянки у користування (оренду) та подальше її оформлення у порядку, передбаченому, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Також суд зазначив, що, відповідно до частини першої статті 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним, а, згідно зі статтею 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.

Прочитано 1246 разів