Що впливає на зміну складу спадкоємців в межах черги?

До суду звернулась особа, яка просила встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, визнати її спадкоємцем четвертої черги, а також - змінити черговість отримання відповідного права на спадкування й прирівняти її до спадкоємців першої черги.

Свою позицію вона обґрунтувала тим, що останні роки померлий не мав можливості працювати за станом свого здоров`я і був на її повному матеріальному утриманні, не міг самостійно вийти з будинку на вулицю, постійно потребував сторонньої допомоги.

При цьому вона звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак державний нотаріус відмовив на тій підставі, що не було надано рішення суду, яке б підтверджувало факт спільного проживання її зі спадкодавцем.

Суд першої інстанції задовольнив лише вимоги про встановлення факту проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу. Однак зазначив, що доказів на підтвердження позовних вимог про зміну черговості права на спадкування позивачка не надала. Такої ж думки дійшли й суди апеляційної та касаційної інстанцій.

Так, Касаційний цивільний суд ВС зазначив, що проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них права на спадкування за законом у першу чергу на підставі статті 1261 ЦК України.

Натомість є принцип черговості, який полягає у встановленні пріоритету прав одних спадкоємців за законом перед іншими. Кожна черга спадкоємців - це певне (визначене законом) коло осіб з урахуванням ступеня їх спорідненості із спадкодавцем, яке встановлене законом на підставі припущення про те, що спадкодавець залишив би своє майно найближчим родичам, членам сім`ї, утриманцям і (або) іншим родичам до шостого ступеня споріднення.

Крім того, Верховний суд роз’яснив, що на зміну суб`єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом в межах певної черги, впливають так юридичні факти, як:

- зміна черговості на підставі договору або рішення суду (стаття 1259 ЦК України);

- застосування правил про право представлення (стаття 1266 ЦК України);

- відмова спадкоємця від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця за законом (частина друга статті 1274 ЦК України);

- спадкова трансмісія (стаття 1276 ЦК України);

- збереження правового зв`язку при усиновленні (частина третя статті 1260 ЦК України).

Зміна суб`єктного складу осіб, які набувають право на спадкування за законом стосується першої-п`ятої черг спадкоємців.

А підставами для задоволення позову про зміну черговості одержання спадкоємцями за законом права на спадкування є сукупність таких юридичних фактів, встановлених у судовому порядку:

1) здійснення опіки над спадкодавцем, тобто надання йому нематеріальних послуг (спілкування, поради та консультації, поздоровлення зі святами тощо);

2) матеріальне забезпечення спадкодавця;

3) надання будь-якої іншої допомоги спадкодавцеві, тобто такої допомоги, яка має матеріальне вираження, зокрема - прибирання приміщення, приготування їжі, ремонт квартири тощо;

4) тривалий час здійснення дій, визначених у пунктах 1-3;

5) безпорадний стан спадкодавця, тобто такий стан, під час якого особа неспроможна самостійно забезпечувати свої потреби, викликаний похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом.

Зверніть увагу, для задоволення такого позову необхідна наявність всіх п`яти зазначених обставин.
А оскільки позивачка не навела переконливих доказів на підтвердження перебування спадкодавця у безпорадному стані та його потреби в сторонній допомозі, ВС погодився із висновками судів попередніх інстанцій (постанова ВС від 07.02.2020 у справі № 204/1272/16-ц).

Прочитано 1020 разів