Законопроект про адвокатуру-2018

На сайті Верховної Рали з'явився текст президентського законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 9055, який спрямований на захист адвокатів та розвиток адвокатської діяльності.

advokat rejestrЯк повідомляється на сайті парламенту, 7 вересня його вже направлено на розгляд Комітету.

Ініціатором законопроекту виступає Президент України Петро Порошенко. Проект закону визначено Президентом як невідкладний.

В Адміністрації президента повідомили, що документ підготовлений у взаємодії з експертами Ради Європи, представниками професійної юридичної та адвокатської спільноти і був затверджений Радою з питань судової реформи.

Як йдеться у пояснювальній записці, Законопроект передбачає розширення професійних прав адвокатів, що забезпечить реальну, а не декларативну змагальність сторін у судовому процесі.

Зокрема, законопроектом закріплюється додаткові професійні права адвокатів:

- участь у будь-яких слідчих або процесуальних діях, у яких має право брати участь клієнт;

- безперешкодний доступ до приміщень судів у робочий час та у час проведення судового засідання у справі, в якій бере участь клієнт адвоката, а також до приміщень судів, органів прокуратури, поліції, Міністерства внутрішніх справ України, правоохоронних органів, установ для попереднього ув'язнення та виконання покарань, органів державної влади у будь-який час, якщо в цих приміщеннях перебуває клієнт;

- ідентифікований доступ до всіх державних реєстрів, у тому числі Єдиного реєстру досудового розслідування,Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень та автоматизованої системи документообігу суду;

- не розкривати адвокатську таємницю навіть за наявності дозволу клієнта;

- використання не заборонених технічних засобів без будь-якого дозволу посадових осіб або суду.

Законопроект закріплює також додаткові гарантії адвокатської діяльності, а саме:

- слідчі дії, у тому числі негласні, щодо адвоката можуть здійснюватися лише в межах кримінального провадження, в якому адвокату вручено підозру у вчиненні злочину, і виключно на підстав+і ухвали слідчого судді апеляційного суду;

- недопустимість доказів, пов'язаних із дорученням клієнта;

- заборона огляду та обшуку у зв'язку із адвокатською діяльністю;

- заборона збору інформації про спілкування між адвокатом (помічником адвоката) і клієнтом, адвокатом і помічником адвоката;

- забезпечення безпеки під час здійснення адвокатської діяльності.

Водночас, нещодавно було проведено опитування адвокатів щодо даного законопроекту, за результатами якого з’ясувалось, що більшість адвокатів не знайома з ним, більше того, НААУ не допустили до напрацювання змін до профільного закону. Після опублікування Асоціація заявила, що новий законопроект не відповідає міжнародним стандартам та демократичним процедурам здійснення реформ.

За словами Голови НААУ, РАУ Лідії Ізовітової, законопроект обмежує права адвокатів і підриває можливості для захисту людей. Зокрема, розширене поняття адвокатського запиту знівельоване можливостями відмов у відповідях на ці запити. Законопрект передбачає доповнення КПК, яке дозволить суду визначати зловживання сторонами процесуальними правами. Розширено можливості порушень при здійсненні підозри спеціальним суб'єктам.

Більше того, законопроект дозволяє слідчому або прокурору залучити адвоката з системи БПД на власний розсуд, який працюватиме паралельно з адвокатом за договором. На думку НААУ, це перекреслює право на вільний вибір захисника і перетворює адвокатів на статистів.

Одна із новел законопроекту стосується порядку складення кваліфікаційного іспиту. Зокрема, за новим порядком кваліфікаційний іспит буде проводитись Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури шляхом складення особою, яка виявила намір стати адвокатом, письмового анонімного тестування.

 У законопроекті закріплюються також вимоги, необхідні для набуття статусу адвоката, зокрема, передбачається, що особа, яка виявила намір стати адвокатом, повинна мати вищу юридичну освіту ступеня магістра (або прирівняну до неї вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста), стаж роботи як стажера адвоката та/або судді, прокурора, володіти державною мовою та скласти кваліфікаційний іспит з позитивним результатом.

Також законопроект передбачає розширення видів адвокатської діяльності. Згідно із рекомендаціями Венеціанської Комісії до видів адвокатської діяльності буде віднесено фідуціарну діяльність та медіацію.

Спірний момент законопроекту пов'язаний також із втратою адвокатським самоврядуванням юридичного статусу. За новим проектом, тільки Національна асоціація адвокатів України та регіональна палата адвокатів матимуть статус юридичної особи. Національні та регіональні органи адвокатського самоврядування такого статусу не матимуть.

Текст проекту закону можна завантажити для ознайомлення за посиланням.

Текст пояснювальної записки можна переглянути тут.