Якщо нотаріус не може оформити спадкові права через об’єктивні причини, їх визнати має суд

У судах України розглядався позов особи до міської ради про визнання права власності на спадкове майно. 

За обставинами справи, позивачка як законна спадкоємниця померлого батька за законом, не змогла оформити у нотаріуса спадкове майно через відсутність у неї потрібних правовстановлюючих документів.

Суди перших двох інстанцій у задоволенні позову відмовили, мотивуючи це тим, що перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку у позивачки відсутні, позаяк технічний паспорт за правилами 1988-го року був рівносильним правовстановлюючим документам. 

Однак Верховний суд визнав висновок судів передчасним та таким, що не відповідає вимогам закону. 

Суд касаційної інстанції зазначив, що свідоцтво про право особистої власності на домоволодіння та державний акт про право власності на земельну ділянку, видані померлому за його життя, не містять назви вулиці та номеру будинку. До того ж, фактично за вказаною позивачем адресою власником є інша особа (про що свідчить Державний реєстр речових прав). 

А отже існує спір про право на житловий будинок та земельну ділянку, що розташовані за вказаною позивачем адресою, між позивачем та іншою особою, що є перешкодою для спадкоємця у оформленні права власності на спадкове нерухоме майно у нотаріальному порядку.

Крім того, за висновком ВС, наявність чинної і не оскаржуваної позивачем постанови нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право власності на спадковий будинок та земельну ділянку є додатковою перешкодою для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, оскільки законом не передбачений повторний розгляд питання, якщо перше вирішено по суті.

Оскільки суди попередніх інстанцій не надали належну правову оцінку доводам сторін про те, що існують об'єктивні перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, ВС повернув справу на новий розгляд до суду першої інстанції (постанова від 19.12.2018 у справі № 674/1307/15-ц).

Прочитано 1193 разів