Особливості визначення судом суми моральної компенсації

Відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом має проводитися виходячи з розміру не менше одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць на момент перебування під слідством чи судом. Однак, при цьому, суд має виходити з такого розміру мінімальної заробітної плати чи неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що діють на час розгляду справи.

Відповідний правовий висновок зробив апеляційний суд 27.11.2018 у справі № 653/4183/17.

За обставинами справи позивач просив відшкодувати моральну шкоду, завдану незаконними діями органів досудового розслідування і прокуратури, в розмірі півмільйона гривень. Згідно з позовною заявою, позивач протягом семи років перебував під досудовим слідством із застосуванням запобіжного заходу у вигляді підписки про невиїзд. Після цього кримінальне провадження було закрито через відсутність доказів.

Місцевий суд частково задовільнив позовні вимоги, визначивши моральну шкоду в розмірі 150 тисяч грн. У своєму висновку суд керувався Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» та виходив з величини мінімальної зарплати 1 600 грн.

Однак апеляційний суд вказав на неправильність застосування місцевим судом норм матеріального права.  І присудив компенсацію в сумі 320 тис. грн, виходячи з мінімальної зарплати на час розгляду справи (3723 грн).

Так, частиною третьою статті 13 Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» передбачено, що відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом проводиться виходячи з розміру не менше одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством чи судом.

Аналогічне правило закріплене й у пункті 17 Положення про застосування Закону України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду" та в пункті 14 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 4 "Про судову практику у справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" .

Таким чином, відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом проводиться виходячи з розміру не менше одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць на момент перебування під слідством чи судом, при цьому суд при вирішенні цього питання має виходити з такого розміру мінімальної заробітної плати чи неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що діють на час розгляду справи.

Зазначимо,  аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 02 грудня 2015 року у справі N 6-2203цс15, постанові Верховного Суду від 07 листопада 2018 р. у справі N 61-11708св18, та узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду викладеної в постанові від 20 вересня 2018 р. у справі N 14-298цс18.

Прочитано 449 разів