Українцям можуть дозволити голосувати поштою та онлайн

У Верховній Раді пропонують запровадити в Україні додаткові механізми голосування на виборах: інтернет-голосування та голосування поштою. Відповідний законопроект зареєстрований 6 березня у Верховній Раді за № 10129.

Аргументація ініціаторів законопроекту доволі проста: мільйони українців вимушено проживають не за місцем реєстрації (переселенці, трудові мігранти тощо). І таке перебування поза місцем проживання під час проведення голосування може стати підставою для позбавлення чи обмеження   їхнього права на участь у виборах, шо суперечить Конституції України.

Водночас, зазначено, що в світовій практиці передбачено кілька способів забезпечення здійснення активного виборчого права виборцями поза місцем їх постійного або тимчасового перебування. Це: – використання відкріпних посвідчень (Росія); – дострокове голосування (Великобританія, США, ФРН, Швеція, Росія, Білорусь); – голосування за місцем перебування (Угорщина, США, Росія, Білорусь); – голосування поштою (Великобританія, Угорщина, США, Франція); – інтернет-голосування (США, Франція). В українському виборчому праву відомі лише два з названих способів: відкріпні посвідчення та голосування виборців за місцем їх перебування.

Як йдеться в пояснювальній записці, щоб скористатися правом проголосувати на виборах онлайн або поштою, особа має за 30 днів до дня голосування особисто звернутись до органу ведення Державного реєстру виборців – або із письмовою заявою про голосування поштою, або подати електронну заяву про інтернет-голосування.

Прочитано 327 разів