Для підтвердження повноважень представника сторони достатньо довіреності - ВС

Дійсна та правильно оформлена довіреність з необхідним обсягом повноважень є достатнім підтвердженням повноважень адвоката як представника сторони. Такий висновок зробив Касаційний господарський суд у складі Верховного суду 27.03.2019 у справі № 904/4098/18.

За обставинами справи представник сторони-адвокат звернувся з апеляційною скаргою на рішення місцевого суду. На підтвердження своїх повноважень представника адвокат долучив засвідчену копію довіреності, за якою підприємство-позивач уповноважує адвоката представляти інтереси товариства, зокрема підписувати апеляційні скарги.

Однак апеляційний суд відмовив у прийнятті скарги на тій підставі,  що її підписано особою яка не має права її підписувати.

Касаційний господарський суд з таким рішенням категорично не погодився. Наводимо головні аргументи ВС:

1. Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

2. Згідно з ч. 1 ст. 58 ГПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.

3. Правилами ч. 4 ст. 60 ГПК України передбачено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

4. Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" перелік документів, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, включає: договір про надання правової допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

5. За п. 1 ч. 3 ст. 258 ГПК України до апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо скарга подана представником і в справі немає підтвердження його повноважень.

Таким чином, на підставі положень  п. 1 ч. 3 ст. 258 ГПК України, ст. 60 ГПК України та ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Верховний суд визнав наявність чинної та належно оформленої довіренності  доданої до апеляційної скарги достатнім підтвердженням повноважень представника, що не передбачає обов'язку скаржника долучати до скарги інші документи.  

Читайте також:  ВС повернув касаційну скаргу через «невідповідність» ордеру адвоката.

Прочитано 1104 разів