Кодекс з процедур банкрутства введено в дію

Сьогодні, 21 жовтня, вводиться в дію Кодекс України з процедур банкрутства від 18.10.2018 р. № 2597-VIII. Цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника – юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи. Одночасно відсьогодні втрачає чинність Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Кодексом уперше в історії України офіційно вводиться інститут банкрутства фізичної особи. Що це означає? Розглянемо детальніше.

По-перше, передбачено правові наслідки нездатності фізичної особи виконати свої майнові зобов'язання і погасити борги. Щодо такої фізичної особи може бути відкрито провадження у справі про неплатоспроможність і введена процедура реструктуризації боргів боржника або така особа може бути визнана банкрутом у справі про неплатоспроможність із застосуванням процедури задоволення вимог кредиторів за правилами, передбаченими Кодексом.

При цьому, ініціювати процедуру банкрутства фізичної особи, згідно із Кодексом, може лише сама ця особа, якщо вважає, що не може подолати фінансову скруту у якийсь інший спосіб. Провадження відкривається лише за її заявою.

Боржник може ініціювати власне банкрутство у таких випадках:

  • Якщо заборгованість перед кредиторами становить понад 30 мінімальних зарплат (нині це 111 690 грн).
  • Якщо він припинив погашати борги у розмірі понад 1/2 місячних платежів за кожним із кредитних зобов'язань протягом 2 місяців.
  • Якщо винесено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у боржника майна, яке можна стягувати для покриття боргів.

Протягом 5 років з дня введення в дію Кодексу заборгованість фізичної особи, що виникла до дня введення в дію цього Кодексу, за кредитом в іноземній валюті (який забезпечений іпотекою квартири або житлового будинку, що є єдиним місцем проживання сім'ї боржника) реструктуризується за процедурою неплатоспроможності фізичної особи згідно з планом реструктуризації або з мировою угодою.

Тобто у цей п'ятирічний перехідний період фізособам буде надана можливість реструктурувати іпотечні валютні кредити. Умови їх реструктуризації  викладені у Прикінцевих положеннях Кодексу. Зокрема, передбачено, що склад і розмір грошових вимог забезпеченого кредитора за зобов'язаннями, які виникли з кредиту в іноземній валюті мають визначатися в національній валюті за курсом, встановленим НБУ на дату відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізособи.   При цьому мораторій на вилучення квартир боржників, запроваджений у 2014 році, втрачає чинність.

Перевагою у новій процедурі для фізособ є те, що подаючи на банкрутство, боржник має справу лише із судом та арбітражними уповноваженими, а не з кредиторами чи колекторами. При цьому, сума боргу фіксується, нарахування відсотків і штрафів припиняється. Визнані господарським судом вимоги забезпеченого кредитора погашаються боржником у розмірі ринкової вартості квартири або житлового будинку, що забезпечує вимоги такого кредитора, яка визначається оцінювачем, визначеним кредитором. Після завершення процедури банкрутства усі борги вважаються погашеними чи списаними, навіть якщо майна боржника не вистачило для розрахунків (залишок заборгованості підлягає прощенню).

У свою чергу, кредиторам процедура банкрутства дає можливість розв'язати проблему із певною частиною непрацюючих (безнадійних) позик, навіть за умови отримання не усієї можливої суми. 

Прочитано 1181 разів