Момент виникнення права власності на авто: судова позиція

Верховний суд у складі судів Касаційного цивільного суду виніс рішення щодо того, з якого моменту виникає право власності на автомобіль.

Так, за позицією ВС у постанові від 30 жовтня 2019 року у справі № 683/2694/16-ц, право власності на транспортний засіб виникає лише з моменту його державної реєстрації, а не з моменту передачі автомобіля за договором купівлі-продажу.

За обставинами цієї справи, позивач придбав у ТОВ автомобіль, про що було укладено договір купівлі-продажу. На виконання цього договору йому було передано свідоцтво про реєстрацію ТЗ та довіреність на володіння, розпорядження, користування указаним автомобілем. Протягом 5 років позивач не знімав і не ставив автомобіль на облік, не переоформлював на себе право власності.

У цей період позивач дізнався, що автомобіль перебуває у розшуку та під арештом, у зв'язку з виконанням судового рішення про стягнення заборгованості з ТОВ на користь ПАТ. Вважаючи, що його права, як власника автомобіля, є порушеними, особа звернулася до суду з проханням визнати за ним право власності на спірний автомобіль та зняти з авто арешт.

Суди обох інстанцій у задоволенні позову відмовили. Рішення судів підтримала й касаційна інстанція.

За позицією Верховного суду, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, то, згідно з ч. 1 ст. 328, ч. 4 ст. 334 ЦК право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.

Так само, Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, затвердженим постановою Кабміну № 1388, встановлено обов'язок власників ТЗ та осіб, що експлуатують такі засоби на законних підставах, зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом 10 діб після придбання, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Таким чином, лише договір купівлі-продажу без реального зняття з реєстрації, перереєстрації ТЗ у вищезазначеному порядку не породжує правових наслідків у вигляді переходу права власності від продавця до покупця.

Прочитано 1480 разів