Позиція ВП ВС щодо права на самопредставництво в суді

Днями Велика Палата Верховного Суду оприлюднила рішення, ухвалене 2 липня 2020 року у справі № 9901/39/20. Цим рішенням ВП ВС визнала належними надані представниками Вищої ради правосуддя документи для представництва (самопредставництва) в Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду.

СУТЬ СПОРУ

У лютому 2020 року особа звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просила визнати протиправним та скасувати рішення ВРП від 9 січня 2020 року № 12/0/15-20 про звільнення з посади судді Суворовського районного суду міста Одеси на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України.

СУДОВА ПОЗИЦІЯ

Суд першої інстанції залишив клопотання представника ВРП про зупинення провадження у справі без розгляду, зазначивши, що до клопотання не додано належних документів, які підтверджують повноваження представника.

ВРП оскаржила зазначену ухвалу до Великої Палати Верховного Суду, яка встановила, що документи, додані до клопотання про зупинення провадження у справі, є достатніми для підтвердження повноважень представника – головного спеціаліста відділу представництва інтересів ВРП у судах Склярук Ю.В. на здійснення самопредставництва ВРП у суді під час розгляду цієї справи.

ПОЗИЦІЯ ВП ВС

✅ Відповідно до Конституції України представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах з 1 січня 2020 року здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.

✅ Питання самопредставництва не закріплені в нормах Конституції України, але ці питання регламентовані положеннями відповідних кодексів. Зокрема, стаття 55 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає дві форми участі сторін в адміністративній справі, а саме: участь через представника (представництво) і особисту участь (самопредставництво). Для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб було чітко визначене її право діяти від імені такої особи без додаткового уповноваження.

✅Є рішення ВРП, яким внесено зміни до Положення про секретаріат Вищої ради правосуддя з метою закріплення повноважень працівників секретаріату здійснювати представництво (самопредставництво). Згодом внесено відповідні зміни й до Положення про правове управління, про відділи та до посадових інструкцій спеціалістів цього управління (наказ керівника секретаріату ВРП від 20 січня 2020 року № 8-к).

Оскільки суд першої інстанції допустив порушення норм процесуального права, ВП ВС винесла рішення про задоволення апеляційної скарги ВРП, скасування ухвали Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 березня 2020 року в цій частині, та направлення справи для продовження розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Прочитано 1768 разів