Реформа нотаріату: нова концепція від Мін'юсту

У Міністерстві юстиції визначили стратегічні кроки для реалізації реформи нотаріату. Про це розповіла заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Ольга Онищук на своїй сторінці в Facebook.

Реалізація реформи передбачає три стратегічні кроки:
✅ Крок перший. Запровадження електронної системи нотаріату.  Масштабна цифровізація нотаріальної діяльності, зокрема передбачає:
✓ відмову від ведення паперових книг обліку діяльності нотаріуса;
✓ зменшення кількості документів, які особа має подавати для вчинення нотаріальної дії;
✓ автоматизацію низки процесів у діяльності нотаріусів;
✓ ефективну інформаційну взаємодію між державними інформаційними ресурсами;
✓ ведення нотаріального архіву в електронній формі.
Наразі робочою групою вже підготовлено повний техніко-економічний аналіз Е-нотаріату. Сподіваємося, що перший етап «пілоту» з електронним робочим місцем нотаріуса нам вдасться запустити вже до кінця 2020.
✅ Другим кроком стане перехід до єдиного нотаріату, що передбачає поступове припинення діяльності державних нотаріальних контор (сьогодні в Україні працює 687 таких контор).  При цьому розроблено концепт заходів, який гарантуватиме доступність базових нотаріальних дій для соціально незахищених верств населення. Також буде суттєво розширено кількість дій, які можуть вчиняти нотаріуси. Нотаріат отримає право реєструвати шлюби, розлучення, забезпечувати докази тощо.
✅ Крок третій - саморегулювання нотаріальної професії. З цією метою буде проведена передача низки повноважень органу професійного самоврядування нотаріусів, зокрема: здійснювати контроль за організацією діяльності нотаріату, діловодством, дотриманням правил Кодексу професійної етики нотаріуса, організовувати підвищення професійного рівня нотаріусів, а також створювати умови для рівномірного територіального розташування робочих місць нотаріусів, аби громадяни із найвіддаленіших куточків нашої країни мали доступ до нотаріальних дій.

Мін'юст вже змінив склад Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату - тепер до її складу входить тільки 3 представника Мін'юсту і 11 приватних нотаріусів.

Ольга Онищук зазначила, що законопроект про нотаріальну реформи внесуть на розгляд парламенту вже на початку осені.

Прочитано 885 разів